EDEBİ METİNLER-1 (Ders Kitabı)

Nazım Hikmet Ders Kitaplarına İlk kez Bu Kitapla* Girdi

Liseler için yazılan Edebi Metinler ders kitabı Deniz Yayınevi’nce 1999 yılında yayımlandı. Kitapla ilgili aynı yıl MEB/TKK’nin 16.6.1999 gün ve 7010 sayılı kararı ile   onay (Yardımcı Ders Kitabı olarak tavsiye kararı) çıktı. Aynı kitap iki yıl okullarda ders kitabı olarak okutuldu. O dönemde kitabı biz de okuttuk.
Kitap; Şiir, Hikâye ve Roman bölümlerinden oluşuyor. Kitapta, ünitelerle ve konularla ilgili sorular, ders kitaplarında görülen alışılmış soruların dışında farklı bir yaklaşımla düzenlemişti.
Kitabın en önemli özelliği ise  Nazım Hikmet‘in ders kitaplarına ilk kez  bu kitapla girmiş olmasıdır. O yıllarda Nazım’dan şiirler okurdum sınıflarda. Bu eylemim, çalıştığım lisede rahatsızlığa sebep olduysa da bundan dolayı bir problem de yaşamadım; ama bu, o dönem okullarda bir sorun olabiliyordu. Konuyla ilgili  haberi ilk kez Pencere dergisi, 1999, 26-27 birleştirilmiş sayısında duyurdu. Ders kitabının yazarı olarak -genel bir bilgiye sahip isek de konunun tescillenmesi bakımından- biz de Nazım’ın  ders kitaplarına ilk kez bu çalışmamızla girdiğini doğrusu Pencere dergisinden öğrendik. Yazık ki bu bilgilendirme bu dergi dışında -o dönemde de daha sonra da- hiçbir  matbuatta yer almadı. Adalet duygusu hasarlı olduğu için “beri” taraftan beklemem zaten ancak besmele çeker gibi söze Nazım’dan dizelerle başlayan “diğer” kanat da bundan hiç söz etmedi. Kitapta ünlü şairin eserlerinden seçmeler de vardı; fakat bu kısmı kimin (yayıncı mı TTK mi oradaysa hangi biriminde vb) makasladığını bir türlü öğrenemedim. O seçkiler çıkmadı ama değerlendirme yer aldı. 12.3.2018 rseyhan

(*) Recep Seyhan, Edebi Metinler1, Deniz Yayınevi, İst, 1999; TTK, 1999/7010