Deneysel Edebiyat-Monokl Okumaları vs.

Mart- Nisan 2018 aylarında üç önemli etkinlik oldu. 21 Mart 2018’de Zeytinburnu Belediyesinin sanatkâr ruhlu Başkanı Murat Aydın’ın ev sahipliği ettiği Zeytinburnu Uluslararası 3.Öykü Festivali’nde Deneysel Edebiyata Ne oldu konulu oturumda moderatör olarak görev aldık. Konuk yazarlar; Nihan Kaya, İsmail Pelit, Mahmut Sami Yıldız ve misafir konuk Andrej Blatnik (Slovenya) idi. Programda deneysel edebiyatın ne olduğu, neyi amaçladığı, bu yöntemin riskleri, geçirdiği aşamalar, geldiği nokta; edebiyatta deneysel arayışlara örnekler üzerinde duruldu. Yoksul Metin adlı çalışmasında (a) harfini hiç kullanmadığı bilinen konuk yazar İsmail Pelit’in anlattıkları ilgi ile dinlendi.

24 Mart günü de bir günlüğüne Konya’da Mahelle Mektebi dergisi yayın yönetmeni Ulvi Kubilay Dündar’ın daveti ile Timav bünyesinde seçkin öğrenciler için açılmış bulunan “sanat ve düşünce etkinlikleri” çerçevesinde öğrencilerle buluştuk. Öğrencilerle sanatın önemini ve elbette hikâyeyi de konuştuk.

21 Nisan 2018 Cumartesi günü de Yazarlar Birliği İstanbul Şubesinde Hilmi Yavuz’un Türkiye’nin Zihin Tarihi adlı eseri konuşuldu. Üniversitelerin değişik bölümlerinde öğrenci olan ve çoklukla Tarih bölümünde okuyan katılımcılardan, Yavuz’un anılan kitabıyla ilgili değerlendirmeleri alındı; sonra öğrencilere konuyla ilgili sorular yöneltildi, onlardan bize yöneltilen sorulara cevaplar verildi.

Program sohbet havası içinde sürdürüldü.