“DAĞLARINA BAHAR GELMİŞ MEMLEKETİMİN”

Kim, kim bilir ömrünün kaçıncı baharına giriyor? Dağlarına bahar gelmiş memleketimin diyen şair Ahmet Arif’i hatırlattı bana İsparta yolculuğu.
Mart ayının ilk günlerinde İsparta 3.Kitap Fuarı etkinliği çerçevesinde imza günü (2 Mart 2019) için bu şehrimize gittim. İsparta’nın benim katımda ayrı bir yeri var. Yıllar önce 20’li yaşlarda genç bir öğretmen olarak ilk tayinim İsparta Gülkent Ortaokulu’na çıkmıştı. O zaman, merkeze yapılan atamalar, ihtiyaca göre dağıtıma tabi tutuluyordu. Bu çerçevede buradan Yalvaç-Kuyucak Ortaokuluna verilmiştim; fakat orada sadece 29 gün kaldım. Yıllar sonra İsparta’ya bir yazar olarak gittiğimde oldukça farklı duygular yaşadım.
Daha önce gittiğim fuarlardan farklı olarak bizi havaalanında, çalıştığım yayınevinin bir görevlisi değil Belediye Kültür Müdürlüğünün görevlendirdiği iki görevli karşıladı. Batıkent Mahallesi’ndeki Gökkubbe Ulusal Fuar ve Kongre Merkezi  (kısaca Gökkubbe olarak da anılıyor) harikulade düzenlenmiş. İnce bir işçilik ürünü olan ve yapımı 1,5 yıl süren o muhteşem ahşap kapı önünde bizi Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İrfan Veli Kayacan beyefendi ve ekibi karşıladı. Az sonra anlayacaktım ki her misafir yazara bir belediye görevlisi mihmandar olarak (asistan diyorlar şimdi) görevlendirilmişti. Bu ilgi sanıyorum her yazar için bir ilk olmuştur.
Meydanlar, o şehirde yaşayanların geçmişle ve gelecekle köprü kurdukları, ruhlarının dinginlik kazandığı, insanların “biz” duygusunu hissettikleri ortak paylaşım alanlarıdır. İsparta’da meydan niteliği olan her yerde bu keyfiyet dikkate alınmış. Belediye, meydanlara ve kültür tesislerine, kendi atölyelerinde imal ettiği malzemelerle; ‘şehir mobilyaları’ veya ‘şehir balkonları’ diyebileceğimiz; bireye nefes aldıran görsel mekânlar inşa etmiş. Şehir aksesuarları da diyebileceğimiz bu estetik görsellerde kullanılan malzemelere ahşap veya kesme taş hâkim. İsparta Belediyesi, masraflı işlerini (taşeron firmalar eliyle değil) kendisi yapıyor ve malzemesini de kendisi üretiyor. Bu sayede şehir otantik bir görünüm almış; ayrıca her yer pırıl pırıl. Bu, takdire şayan bir görüntüdür kuşkusuz.
Bu vesileyle Bilge Kültür Standı’nı ziyaret eden Sayın Başkan Yusuf Ziya Günaydın’a ve kızı mimar hanımefendi Zeynep Günaydın’a, mihmandarımız Şükriye Bağır hanımefendiye; kitap dostları Zahide Aydoğdu ve Nurhan Sütçü’ye teşekkür ediyor.