SORUŞTURMA (Şiar dergisi için)

ŞİAR DERGİSİ HİKÂYE SORUŞTURMASI
1- Hikâye yazarları olarak yeni bir şey mi anlatıyoruz, yeniden mi anlatıyoruz?
2- Hikâye bağlamında gerçekle-kurmacayı aynı torbaya attığımızda ana karakter hangisi olur?
3- Hikâyeciler ürkek, şairler hep cesur mu olur?
4-Bizde geç kabul gören bir anlatım türü olarak Türk hikâyesi, öykünmecilikten ne vakit vazgeçecek veya vazgeçmeli mi?
5-Bize en sevdiğiniz hikâye yazarını söyleyin, biz de size kim olduğunuzu söylemeyelim? (Bu sorunun cevapları farklı yazarlarla değiştirilerek paylaşılacaktır.)
(daha&helliip;)

DEVAMI --››
ŞUBAT MART ETİNLİKLERİ

7-Şubat 15 Mart tarihleri arasında, İstanbul’da, katıldığımız bir dizi etkinlik gerçekleştirildi. 7 Mart 2020 Cuma günü Üsküdar Tv’de Uğur Canbolat’ın  canlı yayın konuğu olarak hikâyeyi konuştuk. Daha Sonra Ababa Kafe’de Şakir Kurtulmuş’un konuğu olarak yine hikâye konuşuldu
İzleyen hafta  Hikâyeci-romancı Funda Özsoy Erdoğan’ın konuğu olarak Şemsi Paşa Kütüphanesinde hikâye yazma teknikleri konulu bir konuşma; izleyen hafta Yeni Dünya Vakfı’nda yazar Filiz Çırpıcı hanımefendinin yönettiği Ömer Seyfettin oturumunda “Ömer Seyfettin’in hikâyeciliği”ne ilişkin nonuşma;10 Mart günü Dil ve Edebiyat Derneği’nin Eyüp’teki salonunda hikâye atölyesinde, atölye öğrencilerine  yönelik Ömer Seyfettin’in Hikâyeciliği; 13 Mart’ta aynı yerde “Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun Hikâyeciliği”ne ilişkin ders programları gerçekleştirildi. (daha&helliip;)

DEVAMI --››
SORUŞTURMA / BUTİMAR DERGİSİ
Sorular: BUTİMAR dergisi yay. yönt. Şeyma Subaşı
  • Bir kurmaca metnin doğuşu sizde nasıl gerçekleşir?

RS-Bu sorunun bir benzeri daha önce başka bir dergide “Öykünün doğduğu an” başlığı altında yöneltilmişti. Orada değindiğim hususları tekrar etmemek için farklı noktalara değineyim: Kurmaca metinler gerçek olandan yontulabildiği gibi hayalden de yontulabilir. Gerçekten yontmanın riskleri vardır. Gerçek sizi kendi çekim alanına sürükleyerek ayartabilir; hatta muhayyilenizi tutuklayabilir. Bu riski aşmanın yolu hayale ve arketiplere müracaat etmektir. Bendeniz hayalden de yontsam hiçbir gerçeğe tümüyle sırt dönmedim. Şunu söyleyebilirim: Hikâyelerimde; gerçek hayatta veya içimde veya hayatımın bir diliminde yaşamadığım, görmediğim, gözlemlemediğim, birinden duymadığım yahut düşlemediğim hiçbir şey yoktur. Bu şu anlama geliyor: Hikâye, doğmadan önce bana bu saydığım merkezlerden bir dalga olarak gelir,  muhayyilemin kıyılarına vurur. Onu oradan alıp işlemek kalır bana. Bazen bu dalgalar bir yoğunlukla gelebilir. Bu bir bereket demidir kuşkusuz ve hikâye yazmamı kolaylaştırır. (daha&helliip;)

DEVAMI --››
R. SEYHAN İLE ÖYKÜYE DAİR – Sorular: Y. ALPASLAN ÖZDEMİR

RECEP SEYHAN ile ÖYKÜYE DAİR SÖYLEŞİ – Sorular: Yusuf Alpaslan Özdemir (TEMMUZ dergisi/38)

  1. Yaşadığımız toplumun edebiyatla ilişkisini nasıl değerlendirirsiniz, sizce edebiyat, hayatımızın neresinde? İnsan edebiyat bilse ne olur, bilmese ne olur hocam? Edebiyatla ilgilenmeyen onca insan var, ne oluyor onlara sizce?

Edebiyatın toplumun ilgi alanında olduğunu sanmıyorum; dolayısıyla olmayan bir şeyin bir niteliğinden de söz edilemez. Şunu söyleyebilirim: Edebiyat, hayatı ve eşyayı anlama ve onları anlamlandırma çabasıdır. Edebiyat, insanın ve eşyanın fark edilmesidir. James Wood’un “Edebiyat, hayatı daha iyi fark etmemizi sağlar; hayata ilişkin bize pratik yaptırır. Bu da bizi hayatı ve detaylarını daha iyi okuyan biri hâline getirir,” görüşünün merkezinde iki tür okuma var: Kitap ve hayat. (daha&helliip;)

DEVAMI --››
ZONGO’DAN KAZAKÇAYA ÇEVİRİ

Zongo’dan birkaç hikâyenin Kazakçaya çevrileceğini öğrendik. İlk olarak kitaptan “Sinek” adlı hikâye çevrildi. Çeviriyi yapan Moğol asıllı Kazak şair/hikâyeci (engimeci) Suragan Rahmetoğlu’na teşekkür ederim.
SİNEK hikayesinin Kazakça çevirisi (Kril alfabesiyle) aşağıdadır.

РЕЖЕП СЕЙХАН (RECEP SEYHAN)
ШІРКЕЙ
Түн ортасынан ауған шақ. Көшелер жым-жырт,тыныш.Үйде тек екеуіміз ғана.Кейбіреулер терезе әйнегіне,енді біреулері есіктің тұтқасына қоныпты. Ал, бір жарымы төбедегі шамның ламбасында.Тіпті біреулері ызыңдап, айналып ұшып жүр. «Әнеу жерде» деді.Не бар онда? Шіркейлер мыңғырылған! Ол нұсқаған жаққа қарадым. Қабырғада ештеңе жоқ!? Оның көргенін мен көре алмадым. «Барып тынық. Ертемен сәресін ішуге келесің!?» Бөлмені кезіп көп жүрдім. Жатсам ба? Кетсем бе? (daha&helliip;)

DEVAMI --››
ZONGO TYB’DE KONUŞULDU

ZONGONUN DEĞİRMENİ’nin Konuşulduğu Programdan Alıntılar

16.11.2019 Cmt günü Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi’nde yapılan programda konuşmacılardan alıntılar:
“Bu kitap (Zongo’nun Degirmeni), hakkında bir sempozyum düzenlemeyi gerektirecek derinlikte görünüyor.” Prof. Şaban Sağlık
“Ölü Sesleri Korosu (Zongo’nun Değirmen’nde yer alan uzun bir hikâye) ‘tefekkür bizi nereye götürmeli’ sorusuna cevap niteliğinde bir hikâyedir.” Cihan Aktaş hikâyeci, yazar
“Recep Seyhan’ın fantastik olandan ziyade masalsı hikâyeler anlattığını düşünüyorum.” Doç. Dr. Mehmet Güneş
“Recep Seyhan’ın  hikâyeye masalsı hava ile  girmesinin sebepleri var; Bu, bir varmış bir yokmuş” tekerlemesiyle bağlantılı: Hikâyede yaşananların anlatılması anlamını ‘bir varmış’ göndermesiyle vermekte. Yazar anlatıcı bir yokmuş ile de; ‘geleneği sürdüren, artık yok olmuş, kaybolmuş bir hayattan geriye kalanların ‘bir yokmuş’ hükmünde  olduğunu göstermek istiyor.” İsmail Pelit, yazar, romancı (daha&helliip;)

DEVAMI --››
SON GÜZ ETKİNLİKLERİ

YAZARLAR BİRLİĞİ’NDE ZONGO OTURUMU

Taşrada yaşıyor olmamız sebebiyle edebiyat dünyasını ve bu alandaki etkinlikleri sıkı takip edemiyorum; dolayısıyla etkinliklere kısıtlı zaman aralıklarıyla katılabiliyorum.

Güz döneminde 22 Ekim 2019 Salı günü Konya Kitap fuarında kitaplarımızı imzaladık, okuyucularla buluştuk. Edebiyat öğretmeni Yusuf Alpaslan Özdemir’in müzaheretiyle nezih bir mekânda bir söyleşiye katıldık. (daha&helliip;)

DEVAMI --››
SİTEMİZE SİBER SALDIRI

SALDIRI FETÖ’NÜN ADAMLARINDAN MI?

Sitemize 19 ve 26 Ekim tarihlerinde iki kez siber saldırı düzenlendi.
Bendeniz çok “önemli” bir yazar olduğumu sanmıyorum. “Önemli yazar” nasıldır; nasıl önemli yazar olunur onu da bilmiyorum. Böyleyken bir ayda iki kez sitemizin hedef alınmasının tek açıklaması var: Fail FETÖ’nün adamları olabilir mi? Bunu aklımıza getiren somut  bir durum var: EBUCEHİL KARPUZU adlı romanımız FETÖ’nün kripto adamlarından birini anlatıyor. Romanın 2’nci baskısı da tükendi. Her ne kadar romanın ilk iki baskısı okuyucuya tam olarak ulaşmadıysa da üçüncü baskının bu eksikliği kapatacağını umuyoruz.  Konuya dönersek; bu olaydan yılmayacağız. Sitemizi yeniden onararak aktif hâle getiren Yusuf Özşahiner’in gayreti taktirlerin üzerindedir.  Zarkon Savaşları, Kazadan Sonra, Sahaf (Öteki Dünyanın Efendileri), Bahşi Tapınağı Efsanesi gibi bilim kurgu/macera romanlarının yaratıcısı Yusuf Özşahiner sitenin yeniden imarı için gerçekten büyük mücadele verdi. Kendisine teşekkür ediyorum.

DEVAMI --››
Ebucehil Karpuzu TRT2’de Konuşuldu

15 Temmuz vesilesiyle 12 Temmuz Cuma günü TRT2’de Ebucehil Karpuzu konuşuldu. 15 Temmuz 2016’da yaşanan ihanet olayının edebiyata yansıması bağlamında konu Ebucehil Karpuzu’na geldi. Sümeyye Yılmaz yönetimindeki çekimde romanın yazılış hikâyesi, konusu, bu tür sosyal olayların edebiyatımıza yansıması, etkileri üzerine söyleşi gerçekleştirildi. Program, 15 Temmuz Pazartesi günü, TRT2’de İnsan-Hayat programının Edebi Sanatlar bölümü içinde verildi.

DEVAMI --››
MAYIS ETKİNLİKLERİ

14.5.2019 Salı günü TRT2 Sanat ve Hayat programı yapımcılarından bir ekip evimizde söyleşi için misafir oldular. Bana Hikaye Anlat-ma adlı kitabımız etrafında sorulan soruların belirlediği söyleşi yaklaşık 20 dakikalık bir program hacmi çerçevesinde gerçekleşti; dolayısıyla söyleşi de psikanalitik inceleme-postmodernizm gibi kavramlarla sınırlı oldu. Ramazan münasebetiyle bir ikramımız olamasa da Kübra Sönmezışık ve ekibine teşekkür ederiz.

(daha&helliip;)

DEVAMI --››